…för det är ett måste. Vägde nämligen tältet idag och det var 163 gram tyngre än specen! Jeee, det är ju 3 Kexchoklad, det för bövelen. Eller en halv flaska vin. Typ.

Till specens försvar måste dock tilläggas att jag bytte ut ett knippe tältspikar mot en liten grövre variant ifall vädret och underlaget skulle spela oss ordentliga spratt. Å om vi verkligen ska dra det i långbänk så är några gram i det här sammanhanget en piss i nilen: vi älskar ju vårt tält! Hilleberg Kaitum 3 is the shit! Förstår ni hur lyxigt det är med sitthöjd och två absider/ingångar. Hamnar alltid i överst på våra listor.

Dessutom fick det plats i min packpåse på 16 liter. Utan spikar och stänger. Men tror fasiken att jag kan klämma in spikarna i påsen också. Ska absolut provas. Och ja, vi har införskaffat oss en 3a och ska lyxa rejält på utrymmet. Cause we’re worth it!
På allmän begäran (fast mest på Eriks,-)) ska vi alldeles snart även försöka klämma ut lite vikter & packlistor & sånt tjafs. Hav tålamod!